top of page

Certyfikat rezydencji podatkowejCo roku wiele osób przeprowadza się do Norwegi jak i się z niej wyprowadza. Miejsce, w którym osoba jest rezydentem podatkowym ma duże znaczenie dla kwestii, gdzie ten podatek powinien zapłacić. Osoba, która się wprowadziła lub wyprowadziła może podlegać wewnętrznym przepisom norweskim, wewnętrznym przepisom kraju z którego wyjechała a także może podlegać pod umowę podatkową między Norwegia a krajem wyjazdu lub relokacji.


Jakie znaczenie ma rezydencja podatkowa?


To gdzie dana osoba jest rezydentem podatkowym, ma znaczanie dla obowiazku podatkowego w Norwegii. Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym w Norwegii, wszystkie Twoje dochody i aktywa podlegają tutaj opodatkowaniu, nawet jeśli zostały uzyskane lub znajdują się za granicą. Nazywa się to globalną zasadą podatkową. Nawet jeśli mieszkasz za granicą, w niektórych przypadkach możesz podlegać opodatkowaniu w Norwegii, również w odniesieniu do środków, które posiadasz w kraju, w którym mieszkasz. Dlatego ważne jest, aby ustalić, gdzie jesteś rezydentem dla celów podatkowych.

WAŻNE Rezydencja dla celów podatkowych nie jest decydująca dla podatników w Norwegii. Możesz podlegać opodatkowaniu w Norwegii, nawet jeśli nie jesteś tu rezydentem podatkowym. Dotyczy to na przykład aktywów i dochodów z nieruchomości w Norwegii oraz wynagrodzeń uzyskiwanych w Norwegii.

Co decyduje o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych?


Przy podejmowaniu decyzji, gdzie dana osoba ma być uznana za rezydenta podatkowego, należy najpierw ustalić, czy dana osoba jest rezydentem podatkowym Norwegii zgodnie z norweskim prawem wewnętrznym. Zgodnie z norweskim prawem krajowym możesz być rezydentem podatkowym w Norwegii zgodnie z norweskim prawem krajowym w tym samym czasie, w którym faktycznie jesteś rezydentem i rezydentem podatkowym w innym kraju. Jeśli rezydencja podatkowa znajduje się w dwóch krajach, umowa podatkowa, którą Norwegia zawarła z krajem, w którym jesteś rezydentem, określi, w którym kraju jesteś rezydentem zgodnie z umową podatkową. Konsekwencją może być to, że zostaniesz uznany za rezydenta w Norwegii zgodnie z norweskim prawem krajowym oraz w innym kraju zgodnie z umową podatkową zawartą z danym krajem. Jeżeli z drugim krajem nie została zawarta umowa podatkowa, miejsce zamieszkania ustala się zgodnie z norweskim prawem wewnętrznym, widzianym od strony norweskiej.

Ważne: w zasadzie nie ma znaczenia, gdzie masz zarejestrowany adres. Istnieją różne oceny tego, gdzie jesteś rezydentem podatkowym i gdzie jesteś zarejestrowanym rezydentem. Ponadto istnieją również odrębne zasady określające, gdzie należy zostać uznanym za rezydenta zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych.

Kiedy jest się rezydentem podatkowym w Norwegii zgodnie z prawem wewnętrznym?


Imigrując do Norwegii, stajesz się rezydentem dla celów podatkowych, jeśli przebywasz w Norwegii przez jeden lub więcej okresów, które łącznie trwają dłużej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy lub więcej niż 270 dni w okresie 36 miesięcy . Zostaniesz wówczas uznany za rezydenta do celów podatkowych od roku dochodowego, w którym Twój pobyt w Norwegii przekroczy odpowiednio 183 dni i 270 dni. Osoba staje się rezydentem w Norwegii dla celów podatkowych na podstawie liczby dni pobytu w Norwegii, niezależnie od powodu pobytu. Nawet jeśli przebywasz w Norwegii tylko przez część dnia, dzień musi być policzony. Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę na przykład dni podróży między Norwegią a zagranicą. Zarówno okresy 12-, jak i 36-miesięczne są liczone od daty do daty.

Jak te przepisy mają się do Polonii norweskiej?


Jak już wcześniej wspomniałam wymóg pobytu, nie jest jedynym wymogiem jaki bierze się pod uwagę przy określaniu rezydencji podatkowej.


Kolejną kwestią jest centrum interesów rodzinnych. Jest to dość istotna kwestia bo dotyczy dość dużego grona Polonii norweskiej. Żeby stać się rezydentem podatkowym Norwegii, Twoja rodzina powinna również się z Toba znajdować. Jeżeli Twoja rodzina znajduje się w Polsce i każdą wolna chwilę spędzasz w Polsce, niestety muszę Cię zmartwić ale z dużym prawdopodobieństwem będziesz rezydentem podatkowym w Polsce i tam będziesz musiał się rozliczyć z Fiskusem.


Ponadto na Twój plus może przemawiać fakt, że prowadzisz główną działalność zawodową w Norwegii i tu znajduje się centrum jej interesów gospodarczych (prowadzi działalność zarobkową, także tę na własny rachunek i działalność ta ma stałą siedzibę w Norwegii; centrum interesów gospodarczych definiuje się jako miejsce, w którym podatnik dokonał swoich głównych inwestycji lub miejsce, w którym ma siedzibę przedsiębiorstwo)Czy jesteś pewny swojej rezydencji podatkowej?


Jeżeli nie jesteś pewien swojej rezydencji podatkowej z różnych przyczyn, całkiem dobrym pomysłem jest poproszenie Krajową Informację Skarbową o interpretacji przepisów w Twoim indywidualnym przypadku. W chwili sporu z Urzędem skarbowym, taka opinia na pewno Ci się przyda. Inną alternatywą, jest najzwyczajniejsze wykazania swojego dochodu w Polsce na zeznaniu PIT- unikniesz w późniejszym czasie mandatu, jeżeli Urząd Skarbowy wezwie Cię do złożenia wyjaśnień.To po co właściwie jest ten certyfikat rezydencji podatkowej w Norwegii?


Jest to zaświadczenie o miejscu siedziby podatanika lub jego zamieszkania dla celów podatkowych. Dokument ten może Ci pomóc w ewentualnym sporze z Urzędem Skarbowym co do rezydencji podatkowej i uniknięciu dopłaty podatku w Polsce.


Kto powinien wnioskować?

  1. przede wszystkim gdy pracodawca Cię o to poprosi, ze względu na prawidłowe odprowadzanie podatków przez pracodawce.

  2. Gdy chcemy mieć chociaż jeden argument w przypadku sporu z Urzędem Skarbowym gdzie znajduje się nasz nieograniczony obowiązek podatkowymIle się czeka?

Certyfikat otrzymuje się na adres zarejestrowany w Folkeregister w terminie 6 tygodni od dnia złożenia wniosku.
Czy warto mieć ten dokument?


Warto, zarówno w przypadku spełniania warunków do bycia rezydentem podatkowym w Norwegii - dla zwykłego potwierdzenia w przypadku niejasności z Urzędem Skarbowym jak i w przypadku gdy sami nie jesteśmy pewni gdzie ten nieograniczony obowiązek podatkowy mamy.
Potrzebujesz pomocy w otrzymaniu certyfikatu rezydencji podatkowej? Zamów usługę online prawonorweskieblog@gmail.com

コメント


RECENT POST
bottom of page