top of page

Wizyta u lekarza, pogrzeb? Czy mam prawo do urlopu okolicznościowego? Czyli o Velferdspermisjon!

Chyba każdy z nas chociaż raz spotkał się z sytuacją, kiedy to z przyczyn losowych byliśmy zmuszeni do wykorzystania naszych dni urlopowych, które tak naprawdę nimi nie były. Niejednokrotnie, takie działanie było przejawem naszej niewiedzy na temat tego kiedy możemy wnioskować o dodatkowe dni wolne, czasami nawet płatne bez wykorzystywania naszego urlopu wypoczynkowego. Postanowiłam przyjrzeć się tej sytuacji w Norwegii i wyjaśnić kiedy oprócz urlopu wypoczynkowego i czerwonych dat w kalendarzu, możesz mieć prawo do dodatkowych dni wolnych. Musimy jednak pamiętać, że prawo do dodatkowych dni wolnych czyli urlopu okolicznościowego nie zawsze łączy się z obowiązkowym wynagrodzeniem ze strony pracodawcy. Ustawy norweskie, w dość obszerny i precyzyjny sposób wskazują przypadki, kiedy o dni wolne możemy się starać. Jednak istnieje duża grupa przypadków uregulowanych pozaustawowo o których w tym poście wspomnę. Są one uregulowane jedynie w porozumieniach wewnętrznych zakładów pracy w związku z innymi rodzajami nieobecności.


O jakich sytuacjach tutaj mowa?


-Wizyta u lekarza i dentysty

-Zgony w bliskiej rodzinie

-Przyzwyczajenie się dzieci do przedszkola

-Rozpoczęcie szkoły dla dzieci

-Bierzmowanie

-Ślub

-Przeprowadzka

-Budowa domu

-Wezwanie na policję

-Nauka przed egzaminemZasadniczo możemy zadać dwa pytania dotyczące urlopu okolicznościowego:

  1. Czy mam prawo do urlopu okolicznościowego?

  2. Czy jeżeli mam, to czy są to dni płatne?

Jeżeli pracujesz w sektorze publicznym, układy zbiorowe, przewidują prawo do 12 dni w ciągu roku jako urlop okolicznościowy. Uzgadnianie ich jest elastyczne i w każdym momencie można je wycofać. Wymogiem jest tutaj złożenie wniosku do pracodawcy i uzasadnienie ważnego celu dla którego ma być udzielony urlop krótkoterminowy. Płatny urlop udzielany jest po indywidualnej ocenie i tylko za dni, w ktore pracownik zgodnie z harmonogramem miałby pracować. Pracodawca ma prawo nie udzielić urlopu, jeżeli zakłócałoby to porządek pracy.Jeżeli jednak , nie pracujesz w sektorze publicznym, musisz przyjrzeć się przepisom w swoim zakladzie pracy. To własnie tam są zapisane zasady przyznawane urlopu okolicznościowego i czy jest on płatny czy nie. Nie ma znaczenia czy pracujesz w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin, jeżeli taki urlop jest przewidziany w Twoim zakładzie pracy- należy się on i Tobie. Przepisy nie mogą w żaden sposób dyskryminować pracowników.


Jeżeli prawo do urlopu nie jest zapisana w żadnych układach zbiorowych, ani regulaminach, decyzja o przyznaniu takiego urlopu będzie zależała od konkretnego pracodawcy.


RECENT POST
bottom of page